Päevakaja

Gastronoomiline porikuu sügisõhtu 19. sajandi Ukraina stiilis!

Ukraina Kulinaarne Seiklus: Borši, Pulmad ja Maagilised Maitseelamused! 

01.oktoober kell 15.00 – 18.00

Kallid maitsva ja tervisliku toidu tundjad!
Te kindlasti teate, et kogu maailmas saavad kamast kõige maitsvamat jooki valmistada ainult eestlased! 
Kõige maitsvamad sushi saab jaapanlastelt! 
Ja ukrainlannad teevad maailma kõige maitsvamat borši!  Sest igaühel meist on veres esivanemate mälestus ja võti meie rahva parimate retseptide juurde!

Kutsume teid ainulaadsele sündmusele, millest saab tõeline gastronoomiline ja kultuuriline Universum. Avastage Ukraina toidu aroomid ja maitsed meie üritusel. Õhtu täis interaktiivseid mänge ja lõbusat meelelahutust, aga fookus on Ukraina rahvustoitu valmistamise kunstile. Ja see ei ole kõik! 

Ukraina traditsioonide järgi külaliste vastuvõtmine on esimene samm meie programmi. Peale tutvumist valmistame üheskoos vana pereretsepti järgi ehtsa Ukraina borši ja kartulit peekoniga. Kuid ärge arvake, et sellest saab lihtsalt igav kokandustund. Sügis on aeg, mil kõik põllutööd lõppevad ja algab pulmahooaeg. Muudame oma õhtu põnevaks teatrimänguks “Ukraina pulm 19. sajandi stiilis”. Igaüks teist saab pulmatseremoonias osalejaks.

Borši ja kartuli valmistamise ajal pakume teile võimalust avastada Ukraina kultuuri – laule, osaleda mängudes ja isegi tantsida.
Ja lõpuks, mis kõige tähtsam – me lõpuks maitseme borši! Nautige maitset ja aroomi, mille olete meie ürituse käigus ise loonud.
Õhtu lõpetamise osa saavad läbi viia ainult perenaised – mõisaprouad. Eriliste traditsioonidega, mis jäävad kauaks meelde! Iga külalist ootab üllatus, mis ainult kodus saab avada!

Ärge jätke kasutamata võimalust sukelduda Ukraina ainulaadsesse atmosfääri, nautida selle köögi maitseid ja saada osa meie 19. sajandi pulmast, sest kordame järgmise sügise temaatiline õhtu alles järgmisel sügisel! 
Kohtade arv on piiratud. Ära maga maha! 
Pikkadeks talveõhtuteks jääb mida meenutada 🙂

Osalustasu 15.- 

Info ja registreerimine vaanaselts@gmail.com

Palume registreerida hiljemalt 28.septembriks, et oleks aega varuda toiduaineid!!!

Vaata kogu Porikuu festivali kava: www.porikuu.ee/

Projekt “Täis kõht teeb meele rõõmsaks” on rahastatud kohaliku 
omaalgatuse programmist.

Mälestushetki Vääna külapäevast 2023.a.

Vääna külapäev vaid mälestuseks jäänud, nüüd aeg uusi mälestusi luua. Tänan kõiki osalejaid ja kaasaelajaid!

Erilised tänud Kristi Reisenbukile ja Madli Koptile ning Vääna Mõisakoolile, et lubasite peo oma hoovile ja lõite suurelt kaasa oma imelise mõisaga. Te olete parimad koostööpartnerid keda üldse soovida.

Täname Harku valda HVAKN toetuse eest.

Jaak Ungersoni ning Nurmikot, 4ROOM-i ja Jaanika Kondorit ning Vääna puukooli materiaalse toetuse eest. Tänu teile sai lava jälle õdusa välimuse.

Tänan VisitHarkut ohtra reklaami eest ja toetuse eest piletimüügis!

Kaunite piltidega varustas meid Kaisa-Maarja Pärtel ning Rene Mitt, need on täiesti võrratud!

Ja muidugi täname meie kogukonna hinge Kristiina Adamsoni, et olid toeks nii headel kui halbadel aegadel ning seisid meie kõrval võiduka lõpuni!

Hakkame sättima, külapäev on varsti käes!

Külapäev on sellel aastal Väänas 30.juulil. Päev on tihedalt täis põnevaid tegevusi kogu perele.

Päevakava:

MÕIS avatud kell 10.00 – 18.40
– Igal täistunnil giidiga jalutuskäik
– Mõisa külastus on tasuline:
pered 10.- / täiskasvanu 7.- / õpilased, pensionärid 2.-

Kohapeal on avatud Pauline mõisakohvik.

KÄSITÖÖLAAT kell 14.00 – 18.00

AKVARELLI TÖÖTUBA kell 14.00, kell 15.00 ja kell 16.00
Kadri Veisner (moestilist, -joonistaja ja -koolitaja) õpetab akvarelli töötoas maalimist nii, et igaühel sünnib mitu kaardikest mälestuseks.
Võimalus ennas eelnevalt registreerida sobiva algusega töötuppa, aga kohtade olemasolul on võimalus ühineda ka spotaanselt.
Tasu 30 eurot.
Info ja registreerimine: kadri.veisner@gmail.com, www.kadriveisner.eu

KERAAMIKA TÖÖTUBA kell 14.00 – 18.00 (liituda saab kohtade olemasolul jooksvalt). Holger ja Katrin Vääna seltsimaja keraamikakojast tulevad ja näitavad oma tegemisi ning kohapeal saad ka ise käed saviseks teha valmistades endale mälestuseks kruusi. Töötoa hind 10.- eurot.

LASTE KÄSITÖÖKAMBER kell 14.00 – 18.00
Armastatud Sirli Teder pakub käelist tegevust lastele, valmivad põnevad ja lihtsad käsitöömeened.

PEREFOTOGRAAF Kaisa-Maarja Pärtel teeb lühikesi fotosessioone. Hea võimalus saada kaunid pildimälestused oma perest või portreed iseendast kaunis mõisapargis. Fotosessioon kestab 15 minutit, selle sees 10 kvaliteetset pildifaili online galeriina.
Tasu 50 eur ja soovitatav eelregistreerimine kaisamaarja@icloud.com
http://www.kaisamaarja.ee

KONTSERT:
kell 19.00 C-JAM .
Neli meest, neli tooli, neli tšellot ja kaunis ning meeliköitev muusika.
Tšellokvartett C-JAM on unikaalne kooslus meestest, kes ei karda avardada piire ja püstitada endale enneolematuid väljakutseid. Et nautida fantastilist muusikat mille iga sõõm on ülimalt väärtuslik, peab seda oma kõrvaga kuulma ja oma silmaga nägema (EAA)

kell 20.30 LIISI KOIKSON
Lauljatar Liisi Koikson on kasvanud publiku silme all südist laululapsest kaunihäälseks esinejaks, kelle lihtne ja samas mõjuv esituslaad on meeltmööda paljudele kuulajatele. Tema voolavad laulud ning puhas hääl annavad ruumi ja panevad unistama. (Kaunis Muusika)

Kontsert on tasuline!
– Piletid eelmüügist: tavapilet 20.-
õpilased/üliõpilased/pensionärid ja Vääna seltsi liikmed 15.-
Pileti saad osta siit: https://pilet.pro/…/liisi-koikson-c-jam-esinevad…/…
Sooduspiletite eelmüük – vaanaselts@gmail.com

– Piletid kohapeal : tavapilet 23.-
sooduspilet 18.-
Lapstele kuni 12 eluaastat on täiskasvanud saatjaga sisenemine tasuta.

Ja palju muud põnevat.

Soovid tulla kauplema käsitöölaadale, siis täida selleks registreerimisvorm https://forms.gle/A9KoCQc6wYQM5BGY6

Vääna külapäev toimub Harku valla Avatud külade nädala raames (21.07.2023-30.07.2023) ning seda toetab Harku vald.

Lisaks on oma õla alla pannud:
* Vääna Puukool https://xn--vnapuukool-q5aa.ee/
* Nurmiko http://www.nurmiko.ee/
* 4Room https://www.4room.ee/

Vaata kogu nädala programmi www.visitharku.com
ja jälgi FB Harku valla kogukonnad

Täiendame jooksvalt.

Suvel saab seltsimajas kauneid kunste viljeleda!

Juulikuus tuleb seltsimajja jälle akvarellidega maalimise töötoad. Seekord on juhendajaks Kadri Veisner (moestilist-, -joonistaja, -koolitaja)

Olete oodatud töötubadesse kolmel mõnusal suveõhtul:
12.juuli (kolmap) täiskasvanud kell 18.00-20.00!
20.juuli (neljap) täiskasvanud 18.00-20.00 !
26.juuli (kolmap) täiskasvanud 18.00-20.00!

Akvarellidega maalimise töötuba on mõeldud algajatele täiskasvanutele, kes ei ole kunagi või ei ole ammu pintslit käes hoidnud. Töötuba sellises võtmes pakub palju uut ja huvitavat avastamist. Käsitleme põhiliselt vesist tehnikat (märgtehnika), mis on kõige mängulisem ja annab rohkem võimalusi läbi teha ja katsetada uusi lisatehnikaid ning vahendeid. Kursuse vältel sünnib palju A5 suurusi töid, mida saab hiljem raamida või kinkida ära erinevateks tähtpäevadeks. Maalime lihtsamas võtmes lilli ja kui käsi on juba värvide ja pintsliga harjunud, siis võtame ette veidi keerulisemaid pilte: maastikud, mäed, taevalaotused. Maalime ka veealust maailma ning liigume ka abstraktsismi. Peale töötuba oled saanud pisiku, et iseseisvalt jätkata, kindlasti tormad sa kohe kunstipoodi värve ja pintsleid soetama tõelise uue kunstnikuna! Registreeru ette kadri.veisner@gmail.com

Preili „Liisa“

Vääna Seltsi esitatud projekti “Kangastelgede soetamine koos lisatarvikutega Vääna seltsimajale” sai 2022.a. KOP taotlusvoorus rahuldatud ja juba sama aasta jõulude ajal jõudsid soetatud TOIKA uhiuued teljed ka Vääna seltsimajja. 

Kes on Vääna seltsimaja uus asukas? Lubage tutvustada!

Preili „Liisa“ – töölaiusega 120 cm, 8 niiepuu ja 8 tallalauaga. Kaasavaraks võttis kaasa Toika käärpuud  ümbermõõduga 3 m ja palju vajalike vidinaid ja tarvikuid, et töö sujuks eriti mugavalt ja kiirelt.

Kangastelgedel kudumine on osa meie pärandkultuurist ja intetiteedi kujunemisest ja ei ole kaotanud oma populaarsust ka tänapäeval. Telgedel kudumine on teostatav  kõigile, kes ulatuvad tallalaudadeni, lastest kuni täiskasvanuteni, lisaks ei piira  kudumist sooline erinevus. Oskus telgedel kududa hakkab tasapisi hääbuma, sest  võimaluste puudumine kangakudumises ja oskusspetsialistide kadumine annab  sellele suurema tõuke ning puudub võimalus oskusi järelpõlvedele edasi anda. Lisaks  on kadunud vajadus käelise tegevuse tegemiseks ja kasutada oma loovust, mis annab oma osa ka vaimse tervise probleemidele. Vääna seltsimaja on algusest peale olnud toetav loodushoiule, taaskasutusele ja panustanud sellele, et hoida püsivana meie  pärandkultuuri läbi käsitöö ja ühistegevuste. Seega saab Vääna seltsimaja  eestvedamisel juhatama inimesi kasutama tekstiilijäätmeid nt. kaltsuvaipade kudumiseks ja sellega suunata mõningad jäätmete vood uuele ringile. Lisaks annab kangastelgedel arendab oskust olla loov ja loominguline, kasutades erinevaid taaskasutusmaterjale ja lõngu. Kuduja koob, väljendades oma vabadust ja loomingulisust läbi värvide mängu, unustades argipäeva mured.

Kellele sobib telgedel kudumine?

Kangastelgedel  kudumine sobib lastele alates  5. eluaastast kuni täiskasvanuteni, samuti ka erivajadustega inimestele, sõltumata soost, vanusest, vaimsest ja füüsilisest tervisest.

Kangakudumine õpetab väärtustama materjalide ja tekstiili taaskasutamist suurendades vastutustunnet säästva ühiskonna arendamisel.

Info telgede  kasutamise kasutamise kohta:
Kangastelgedel kudumise ühe tunni  tasu on 2.50€ + lõimematerjali tasu  (5.- vaiba jm kohta)

Vaibamaterjal peab olema  kudujal endal.

Kui vajad juhendaja abi, pakume järgmist:  kuidas lõigata kaltsumaterjali, kuidas kududa kaltsuvaipa, töö viimistlemine (lisandub 5€ ühe tunni kohta).

Vaibakuduja, ole valmis, et vajad kudumiseks kaks-kolm järjestikku päeva (umbes 3 tundi päevas kudumist) Kudumissoovi korral võta ühendust kirjutades vaanaselts@gmail.com või helistades tel.5657 4520

Rohesillad – kellele ja miks?

Vääna piirkond ei ole suurepärane koht elamiseks ainult meie inimestele vaid me hoolitseme selle eest, et siin oleks hea olla ka meid ümbritseval looduskooslusel iga oma pisemagi rakuga. Selline üksteist toetav ja abistav kombo loob positiivse energia, mis hoiab Väänat just sellisena nagu ta on – ühtehoidev, aktiivne ja miljööväärtuslik, kus kohtuvad barokne mõis ja mitmekesine looduskeskkond. Mõisa ajalooline nimi Feyena tuleb saksakeelsest sõnast feien (‘kaitsma’, ‘kindlustama’), tähistades kaitstud, kindlustatud kohta. See on meie moto ka tänasel päeval.

Vääna talgupäeval rajasid Vääna kogukonnaliikmed 3 rohesilda.
bit.ly/HVT25052023

ESIMENE Harku valla Taimela´AT !

Toimub ESIMENE Harku valla Taimela´AT ! 21.mail Vääna Seltsimaja juures, kell 12 -16 kevadine taimelaat ja rohevahetus, lisaks muud laadamelu.

Oodatud on need, kellel kõik tärkas ja ärkas ning taimedega uputab ning ka need, kes soovivad oma kodu kõige selle väärt maheda ja rohelisega täiendada! Teretulnud on ka kodumaise käsitöö ja toiduga kauplejad!

Lisaks! Kui oled kevadise suurkoristuse käigus avastanud, et oled oma kodu muutnud aaretekambriks, kuhu enam isegi ära ei mahu, siis oled oodatud osalema garaažimüügil. Tulles oma kraamiga kauplema ostma-müüma-vahetama Väänasse laadaplatsile või avad omas kodus ühe päeva vanakraami poe!

Selleks registreeri ennast laadaliseks. Märgi oma müügipunkti asukoht ning kontaktid. Tee oma FB sündmus. Lisa fotod, koos hindadega, et Sinu kaup kiiresti ka leiaks tee soovijateni.

Palun täida all pool olev vorm, et saaksime Sinu müügipunkti kirja panna.

Müügipunkti registreerimine enne 19.maid tagab sinu müügipunkti kandmise Google kaardile.

Vorm registreerimiseks: https://forms.gle/SpaiNRvwGpT9Z6jQ8

NB! Vääna seltsimaja juures Laadal kauplemistingimuste täpsustamiseks võta ühendust Vääna seltsimaja perenaise Annelyga, vaanaselts@gmail.com või tel.56574520

Müügipunkti lisaküsimuste korral kirjuta Kristiinale: harku.villages@gmail.com

Ohtlikud jäätmed!

👉20. mail toimub ohtlike jäätmete kogumisring.

12.20–12.40 Väänas korterelamute esisel platsil, Tiigi tee 12.

Aitäh talgulised!

Kõvasti töid sai ära tehtud! Ja koos lastega lugesime kokku 91 osalejat lõpuks!

Vääna aktiiv, selts, kool, skaudid ja noortetuba tänavad teid! Talguid toetasid Imelihtne kohvik ja MÖMesi.

Põneva-ootamatu talguleiu võistluse Facebookis võitis Grete Helena Kütt. Võtame eraldi “Unustatud mõisade” ürituse piletite üleandmiseks ühendust.

Laste eriauhinna ehk sünnipäevapeo tähistamise võimaluse Vääna Seltsimajas võitis Pääsu. Palju õnne!

Talgu muljed fotodes leiab siit: https://www.dropbox.com/…/AABQpX50JjVIgycM78BR0NR_a…

Prügist veel nii palju, et tulemas on jälle ohtlike jäätmete ring: ohtlikke jäätmeid saab ära anda 20. mail kell 12.20–12.40 Väänas korterelamute esisel platsil, Tiigi tee 12.

Uute kohtumisteni!

7.mai kogukonna talgupäev Väänas

Me ei päri Maad oma vanematelt vaid laename seda oma lastelt – tule talgutele ja teeme loodusele pai!

Ümbritsetuna loodusest tajub ja tunneb Vääna kogukond igapäevast looduskeskset elu. Olgu selleks looduseks näiteks nii meie piirkonda kui ka kogu valda ja Eestit kattev väärtuslik rohevõrgutik, mis on võrreldav justkui inimese veresoonkonnaga, tagades hea ühenduse korral meie hea enesetunde ning toimimise. Või olgu selleks pidevalt liikvel olevad metsloomad ning linnud, rikkalik metsade piirkond, väärtuslik karstiala, omamoodi müstiline Tõlinõmme raba või kodukanti ääristav tulevane Sõrve riiklik looduskaitseala. Kindlalt saame öelda, et me proovime kasvada viisil, et loodus saaks hoitud ning loodusväärtused säilitatud. Seeläbi on lootust, et väärt loodust jagub ka meie järeltulevatele põlvedele nii lähemal kui kaugemal.

Läbi erinevate märkamiste oleme jõudnud arusaamisele, et taas on aeg loodusele ulatada abikäsi ning teha leevendav pai! Prügi looduses on kui trombid meie endi vereringes. Kui seda on juba kuhugi tekkinud, siis on suur tõenäosus, et see võib laieneda. Tuleme taas kokku ning asume tegutsema jõukohaste töödega, et hoida meie imelist kodukanti looduslikult toimivana, väärikana, puhtana ja imetlusväärsena.

Leia sinagi aeg ja hetk, et kaasa haarata oma pere, sõbrad ning suunduda kodukandi talgutele.

Vääna kogukonnatalgud leiavad aset 7.mail kell 11.00. Koguneme Vääna mõisa tall-tõllakuur juures.

Lastele ja peredele on mõisa ümbruses jõukohaseid tegevusi ning head ajaveetmist, vilkamad saavad teha prügisörki ning rammumehed vedada metsast välja diivaneid.

Ühe projektina on kavas ehitada metsa kolm purret loomadele sügavate kraavide ületuseks. Kokku oleks vaja leida 6-9 meest, kellel on paar mootorsaagi ja muid tööriistu – metsast tassitakse langenud puud ja sätitakse/kopsitakse sillad paika. Selle RMK-ga kooskõlastatud projekti tagajärjel peaksid metsloomad pääsema ühest looduskaitsealast hõlpsasti ja turvaliselt teise, nii säilitame kodukandi liigirohkuse ja loomuliku keskkonna.

Kella 15 ajal tähistame talgute lõppu ühise talgusupiga ja Imelihtsa kohviku kringlitega.

Nii tegevuste kui toidu planeerimise parimaks tulemuseks palun pane end kirja kuni 4. maini siin: bit.ly/talgutele

Talguid korraldame ühiselt koos Vääna Mõisakooli, aktiivsete vabatahtlike, Skautide ja Noortetoaga.

Kohtume talgutel!

Vääna kogukond

Jüritule toomine 2023.a.

Jüripäev on maarahvapüha, mis tähistab kevade ja kevadtööde algust.  Oma mitmekesisuses oli see suurimaid ja olulisemaid aastaringi pühi veel 20. sajandi alguse rahvakalendris.  Jüripäeva muutsid eriliseks maagilised kombed, millega tagati tervis, talu edenemine ja tõrjuti tumedaid jõude, õnnetusi, metsloomi jmt. Tingimata tehti jürituld.

Eesti rahva ajaloos on 23. aprill seotud mitmete tähtsate sündmustega. Näiteks toimus 1343. aastal Jüriöö ülestõus ja 1919. aasta 23. aprilli tuli kokku Eesti esimene parlament Asutav Kogu.

Tänapäeval on jüripäev koristuspäev, skautide ja gaidide suurlaagri päev (püha Jüri on skautluse kaitsepühak) Paljudes kohtades on see jüripäevajooksu aeg, mida algatavad koolid ja seltsid.

Harku vald on teist aastat ühinenud ajakeskus Wittensteini  kutsega väärtustada vabadust üle-eestilise suursündmusega Jüriöö Märgutuled. 22. aprillil startis Paide Ordulinnusest Suurupi poole mootorratturid, eesotsas Alempois MC oma üheksateistkümne ekipaažiga, et tuua ka meie valda märgutuli.

Suurupi vabadussamba juures algas märgutule ootamine juba kell 19.00. Meile esinesid Mõisatants väega naised, Vääna mõisakooli 1.-2. klassi segarühm ja väikesed võimlejad oma rahvatantsude ja võimlemiskavaga.  Kuni tule jõudmiseni Suurupisse hoidsid meeleolu üleval Muraste lõõtsapoisid .  Harku vallavanem Katrin Krause tervitas tuletoojaid ja koos külaseltsidega võeti vastu jüriöö märgutuli, mis viidi üle Harku valla erinevatesse küladesse. MTÜ Suurupi pakkus sünnipäeva puhul kõigile osalejatele kringlit ning avatud oli käsitöötelk, kus said lapsed proovida kirivöö kudumist, nõelviltimist ja punuda käepaela.  Jürituld hoidis oma valvsa silma all Muraste vabatahtlik päästekomando ja teed pakkus Naiskodukaitse Harju osakond.

Sügav kummardus ja tänu Teile: Vääna Mõisakooli rahvatantsuõpetajale Svea Sokkale, Muraste vabatahtlik päästekomandole, Harku vallavalitusele ja vallavanem Katrin Krausele, Naiskodukaitse Harku jaoskonnale, Riigikaitse rügemendile, MTÜ Suurupile, Muraste lõõtsapoistele, Tiigripuu OÜ, Vääna Seltsile, Muraste Külaseltsile, Kumna Kultuuriaidale, Tilgu Sadamale ja Tilgu Sadama Jahtklubile, Vääna-Jõesuu Külaseltsile, Alasniidu Külaseltsile, Harku aleviku külaseltsile!

Täname  Munakivi tee terviserajad ja veed, et platsil toimetada saime!

Kaunite piltidega varustas meid Kaisa-Maarja Pärtel, https://www.facebook.com/kaisamaarja

Täna oleme vabad ja väärtustame oma vabadust. Hoiame maarahva traditsioone, mis on aidanud Eesti rahval rasked ajad üle elada!

2023.a.

Uue aasta jaanuarikuu on jõudnud juba poole peale ja aeg võtta kokku aasta 2022 tegemised ja toimetused  Vääna Seltsis ja Vääna seltsimajas, et siis hooga alustada uut aastat.

Aasta 2022 oli tegevuste poolest palju tihedam kui eelmised nn koroona aastad. Rõõm on tõdeda, et inimesed on taas leidnud tee kodunt välja ning võtavad rohkem osa ühistest tegemistest. Viimased kaks aastat on aktiivseks muutunud ka Vääna küla ning ümberkaudsete külade elanike koosloome ja ühistegevus. Meie piirkonda on tulnud elama palju uusi noori ja tegusaid peresid, kes tõeliselt hoolivad oma elukeskkonnast ja on valmis panustama oma aega ja teadmisi selle muutmiseks veel paremaks. Läbi selle on saanud ka Vääna Seltsi tegemised uue hingamise ning jõudu ja jaksu edasi tegutseda.

Mis siis tehti ära 2022.aastal?

  • 1.mai koristustalgud Vääna külas ja sellega piirnevatel aladel. Harku valla abiga sai kogutud prügi toimetatud selleks ettenähtud kohta.
  • Mõttetalgud Vääna kandi külade arengukava 2023-2027 loomiseks. Arengukava sai valmis ja kinnitatud novembris, tutvuda saab http://vaanaseltsimaja.ee/meist/arengukava-2023-2027/
  • Vääna vabatahtlikute aktiivgrupi moodustamine
  • Vääna küla naabrivalve piirkonna moodustamine
  • Kaasava eelarve konkursil osalemine, “Välijõusaal Väänasse”. Jäime teiseks Muraste ja Vääna-Jõesuu ühisprojekti järel.
  • KOP rahastus kangastelgede soetamiseks Vääna seltsimajja
  • Vääna seltsimaja köögi renoveerimine õppeköögiks Harku valla toetusel
  • Vääna seltsimaja digiklaveri soetamine. Oma panuse andsid selleks Vääna seltsimaja laulukoor “Kõla” liikmed, kogutud annetused ja seltsi omaosalus.

2022.aastal käis Vääna Seltsi poolt korraldatud üritustelt, huviringidest, koosolekutelt läbi umbes 2300 inimest nii meie vallast kui mujalt. Külastajaid kaugemalt oli nii Keila vallast, Saue vallast, Jõelähtme vallast ning Tallinnast.

Täispikka 2022.a. tegevuskava saate lugeda siit: https://docs.google.com/document/d/1MRYePQlmFXi3NjB58KW8TMCkKt6svLMSvoNF4Zei9_I/edit?usp=sharing

2022.a.

VÄLIJÕUSAAL VÄÄNASSE!

Välijõusaali rajamine avardab Vääna ning selle ümbruse elanike ja Vääna mõisakooli laste sportimisvõimalusi. Seadmed võimaldavad trenni teha nii oma keharaskusega kui ka raskustega treeninguseadmetel. Vääna Mõisakooli pargialal on juba 2000-ndate alguses rajatud korvpalliväljak ning pargialal on 600-meetrine multšikattega jooksurada. Seal samas võiks olla ka tulevane välijõusaal, kus saaks oma tervise eest hoolt kanda kõik vallaelanikud lastest eakateni.

Eelarvesse mahuvad järgmised seadmed:1. Fitness pink M2. Palliviske sein3. Rinnalt surumise kaldtreeningpink (Reguleeritav raskusaste)4. Biitsepsi treeningpink (Reguleeritav raskusaste)5. Multifunktsionaalne väliseade sportvõimlemiseks6. Multifunktsionaalne treeningpink

Kaasava eelarve projekti ettepaneku  esitas  välijõusaalile Rait Kondor, kes on Vääna Seltsi liige ja Vääna Mõisakooli hoolekogu esimees.

Kui te tunnete, et meie idee võib lennata, siis hääletada saate Vääna poolt kuni 5.detsembrini 2022 (k.a)

Hääletamine toimub elektrooniliselt volikogude infosüsteemis VOLIS. Link hääletamisele asub siin: https://www.volis.ee/gvolis/osale/index?kid=12621 Hääletamisel osaleja identifitseerib ennast infosüsteemis isikutunnistuse või mobiil-IDga. Isikud, kellel ei ole arvuti kasutamise ja/või digitaalset identifitseerimisvõimalust, saavad oma hääle anda Harku vallamajas 29.11.22 ja 30.11.22 ajavahemikus 10.00-15.00 ning 01.12.21 ajavahemikus 10.00-17.00. Isikul peab kaasas olema isikut tõendav dokument.

Vääna sügislaat ja kirbukas

23.oktoobril toimus Vääna seltsimajas ja hoovil üle pika aja jälle sügislaat. Algselt oli plaan teha väike, kogukonnale mõeldud, kohalik laat, kus kohalikud saavad kaubelda oma aiasaaduste, hoidiste ja kirbuka kaubaga, aga ootamatult kujunes sellest välja midagi suurt ja võimast. Kauplejad olid väga aktiivsed ennast pakkuma, kuigi eelmisel päeval oli Vääna-Jõesuus samalaadne üritus. Hirm tekkis siis kui kauplejaid oli registreerunud juba tsipa üle kolmekümne. “Appi! Kuhu ma nad paigutan!”. Lõpuks oli kauplejaid üle neljakümne ja me mahtusime kõik ilusti ära, tuli ainult natuke organiseerida parkimist. 4ROOM-i pere lubas lakelt kasutada selleks oma sissesõitu ja parklat. Kauplejad oskasid ilusti ennast ära organiseerida laadaplatsil ja kõik sujus. Jäi veel ainult oodata, et kas info laadast on ikka jõudnud ka klientideni. Super, kõik toimis! Varsti oligi laadaplats rahvast täis ja laadamelu jätkus kõikjale. Rahvas leidis meieni tee kõikjalt, nii kohalik kui ka pealinna rahvas. Autodest oli ummistunud nii parkla kui teeääred. Päeva jooksul käisin kauplejatega suhtlemas ning tagasiside oli hea. Müük toimis ja ilmataat oli meie poolt, sai kiidusõnu ka kohalikelt elanikelt. Tänan, see on nii armas, sest see kõik on just teile mõeldes korraldatud! Palju küsiti nii kauplejate kui ka klientide poolt, et kas see on traditsiooniline laat. Aga tõesti, miks mitte teha sellest veel üks meie küla traditsioon, mida saaks oodata ja milleks ettevalmistada.

Aitäh kauplejad ja muidugi ka kliendid, teie olite need, kes selle laada teoks tegid! Sügav kummardus veel kord meie kauplejate ees, teie lahked annetused aitasid täita annetuspurki, mille sisu läheb Vääna seltsimaja digiklaveri viimase osamakse tasumiseks. Kokku saime 200 eurot, juhuu!

Piltide autorid: Jaak Ungerson ja Heneli Hinno

Vääna kandi elanike küsitluse kokkuvõte 2022

Palusime Humala, Liikva, Vahi, Vaila ja Vääna külade elanikel jagada arvamust kohaliku keskkonna, taristus ja avalike teenuste parandamise kohta. Antud küsitlus on osa Vääna kandi 2023-2027 arengukava koostamisest, mida veab eest Vääna Selts. Kandi arengukava põhjal teeme ettepanekuid valla eelarvesse. Lisaks saame ideid kohalike ürituste ja tegevuste korraldamiseks.

Kokkuvõtte küsitlusest leiab https://drive.google.com/file/d/16DpyumMYfWWKbz–r9tw1w9EWXWWyIvm/view?usp=sharing

Küsitluses juba kirjas olnud ettepanekud tehti 26.5.2022 toimunud Vääna kandi mõttetalgutel kohalike elanike poolt.

Küsitlus oli avatud vastamiseks 7.juuni-31.juuli 2022, vastajaid oli kokku 71.

Liis Tani akvarellistuudio suvekursus Väänas

Liisi Tani tuli suve jooksul kolmel korral pealinnast Põhjala tehasest ka maale looduse rüppe ning võttis kaasa oma akvarellid. Töötoad toimusid 6.juunil, 20.juulil ja 14.augustil. Kolmes töötoas said valmis kaunid liblikad, rebasepoisid ja jäädvustati loodus läbi lehetrüki otse paberile. Kõik töötoad osutusid väga populaarseks ning kindlasti jätkame me sellega ka järgmisel suvel.

Vääna külapäev, 29.juuli

Vääna külapäev on läbi ja aeg teha kokkuvõte. Käsitöölaat oli küll väike, aga see eesti kõik lõpuni oma ja ehe. Raamatukogu kohviku söögid valmisid külarahva ühistöös ja selle tulu, 250 eurot, annetati Ukraina külade toetuseks. Toimus raamatulaat ja vahetus. Raamatukoguhoidja Marika Alteri sõnul jagati laiali peaaegu kõik mahakantud raamatud ja registreeriti mitu uut lugejat Väänasse. Raamatukogu kohvikus astusid ka imelise muusikaliste etteastetega üles Vääna küla noored muusikud Eva ja Eliise Ausmees ning väikese vahepala tegi Mihkel Estam akordionil. Õhtune kontsert koosnes kahest osast. Esimese osa esitas Jaagup Tuisk, kelle esivanemad elavad Vaila külas. Kontserdi teises osas esines Siiri Sisask, kes oma kooliteest 2.–8. klassini õppis Vääna koolis ja elas internaadis, mõisa esimesel korrusel. Seda perioodi peab Siiri oma lapsepõlves ja kooliajas väga oluliseks. Vääna mõis ise oma suursuguse miljöö ning õnnestunud õpetajate valikuga määrasid tema elus palju. Siiri on loonud ka tänase Vääna mõisakooli hümni.

Täname kõiki, kes olid abiks ja toeks Vääna külapäeva ettevalmistustes ja teostumisel.Tänan,…

… teid, Alice Sallo, Katriin Jüriska, Marika Pruul, Aune Lillemets, Kadri Lilleväli, Christel Ilves, Jaanus Härms, et aitasite täita “Raamatukogu” kohviku müügileti!

… Jaanika Kondorit ja tema perekonda, kes avasid oma võileivakohviku ja mille tulud annetasite Vääna Seltsile külapäeva kulude katteks! Sellest väikesest summast oli meile palju abi.

…Vääna Puukool! Teie armastusega kasvatatud puud aitasid luua kontserdile võimsa atmosfääri.

… Jaak Ungersoni ja Nurmikot imeliste lillede eest! Kauneid õisi pole kunagi vähe ja nende ilu said nautida mitusada inimest. Nüüd kaunistavad need õied Vääna küla hoovisid ja on hoitud ning armastatud.

… Koit Ago, et aitasid ellu viia dekoratsioonide ideed! Sinu käes valmisid need hetkega ja miski ei tundunud Sulle võimatu olevat.

… Kristi Reisenbuki ja Vääna Mõisa!

… Jaanus Härms! Olid alati abiks oma raudse suksuga, sest pidevalt oli vaja midagi vedada punktist A punkti B.

… Eva ja Eliise Ausmees ning Mihkel Estam, et täitsite kohviku õhustiku kauni muusikaga!

… perekond Estamit, et olite sellel päeval ja ka eelnevatel päevadel alati abiks!Suur tänu Kristiina Adamsonile ja ka kõigile külastajatele, teie panus on hindamatu!

Pilte külapäevast tegi Rene Mitt Visit Harkust

Head Vääna kandi kogukondlane!

Tule Vääna kandi mõttetalgutele neljapäeval, 26.mai kl 18.30-20 Vääna Seltsimajas!

Oleme teiega, hea Vääna kandi rahvas, nõu ja jõu kokku pannud möödunud aastal dialoogis RMK-ga kodumetsa säilitamiseks ning äsja maikuu alguses toimunud kodukandi koristustalgutel. Koos on kergem ja jõudu rohkem. Aeg on käes head mõtted kokku koguda ja ühiselt plaane seada. Leiame koos vastuse küsimusele, mida saavad vald ja kogukond teha, et parandada Humala, Liikva, Vahi, Vaila ja Vääna külade elu-olu? Mis vajab muutmist keskkonnas, taristus ja avalikes teenustes?

Ajurünnakut modereerib Aune Lillemets, kel on pikaajaline vabaühenduste nõustamise ja koolitamise kogemus.

Mis saab kogutud ideedest edasi?

1) Esitame 1. juuniks ettepanekud Harku Vallavalitsusele, täiendamaks 2023+ Harku valla tegevuskava.

2) Mõttetalgud on esimene samm Vääna Kandi 2023-2027 arengukava koostamises. Protsessi veab eest Vääna Selts. 

Palun anna oma tulekust teada, et saaksime paremini ette valmistada! Registreerumine kuni 25.5:  https://forms.gle/AMbuoyDt3PZDK6Hj7

Hetkel on meil kõigil suuremal ja vähemal määral keerulisemad ajad. Mõjutab jätkuv COVID-19 pandeemia (mis on kestnud juba 2 aastat), lisandunud on veel mitte väheolulised elektri ja gaasi hinnatõus. Nii mõnigi pere, kes seni on hästi toime tulnud, on jõudnud keerulisse perioodi. Otsitakse võimalusi kuidas kokku hoida – loobutakse huvitegevustest, kärbitakse majapidamiskulusid kuni äärmusteni. Minu elu motoks on olnud, et lootusetuid olukordi pole olemas, on paremaid ja halvemaid aegu. Alati on kuskil keegi, kes saab ulatada abikäe ja me saame jälle jalule.Harku vallavalitsuse pere on valmis tulema ise meie juurde ja vestlema teemadest, millega seni ei ole pidanud paljud kokku puutuma -TOETUSED.Selleks palun teilt kiiret tagasisidet: kas selline vestlusõhtu on vajalik ja millised toetused on rohkem aktuaalsed, sest kõigest ei ole võimalik ühe õhtu jooksul rääkida.Saadud info põhjal saame koostada vestlusõhtu programmi ja leppida kokku täpsema aja, millal kohtumine saab teoks.Oma arvamuse võite jätta kommentaarina, helistada tel.56574520 või kirjutada vaanaselts@gmail.comSaadud info põhjal saame koostada vestlusteemade programmi ja leppida kokku kohtumise täpsema aja. 18.jaan.2022.a.

Loovustuba

Tormise ilmaga tulevad need kõige paremad mõtted!!!Kuna kolmapäeva õhtupoolikud on sellised nukralt tühjad, siis mõtlesin need täita põnevate tegemistega. Minu kirg on käsitöö, taaskasutus ja nende kombo. Lisaks armastan ma hästi süüa. Mõtlesin siis, et annaks seda edasi ka endast palju noorematele. Süstiks neisse veidi seda isetegemise rõõmu ja seega kutsun lapsi seltsimajja kolmapäeviti aega veetma. Meisterdame midagi põnevat ja korra kuus ehk ka kokkame. Kindlasti ei luba, et iga kolmapäev saavad lapsed koju minna uue ja uhke projektiga (aga mõnikord siiski), käsitöö on tihti aega ja püsivust nõudev kunst ja seega on kannatlikus oluline omadus, mida on vaja arendada juba varakult. Annelytel.5657 4520vaanaselts@gmail.com

2021.a.

Näitus “Sügisvärvid”

Tänasest, 26.oktoober, on Vääna seltsimajas avatud vaatamiseks Ülle Kruusoja maalinäitus “Sügisvärvid”. Iga maal on originaalne ja kordumatu. Hüpnotiseeritult võib neid vaatama jääda tundideks, leides aina uusi ja uusi nüansse.

Ülle ütleb oma maalide kohta nii:„ Olen maalimisega tegelenud aastaid. Üle kõige armastan ma värve. Lisaks meeldib mulle eksperimenteerida, katsetada erinevaid materjale, vahendeid ja tehnikaid. Suuri väljakutseid ja võimalusi pakuvad voolavad akrüülvärvid, mis on mu hetke lemmikud. Olen nendega mässanud nüüdseks pea viis aastat, ei ole veel tüdinenud. Ikka avastan enda jaoks midagi uut ja põnevat. “

HK Unicorni Squad Vääna tüdrukutel on juba pooled sügisperioodi tunnid läbitud

Viimane Unicorni piigade kogunemine seltsimajas enne koolivaheaega. Teema JÕUD. Jõudu meie tüdrukutel igatahes jagub. Pole probleemi ühe sõrmega tõsta maast üles 25 liitrine vee kott. Või vinnata ennast lae alla koos endast raskema veetünniga. Lisaks on sügisperioodil jõutud teha juba animatsiooni, ehitada miniatuurset lava, tehtud toas eriefektide abil lõket ja spreivärvidega pilti. Iga pühapäev on tüdrukud nagu naksti kohal ja ei kiirusta üldse koju.

Makramee lillekiigu töötuba

18.oktoobri õhtul kogunesid kõik makramee huvilised kell 18.00 Vääna seltsimajja. Kaks tundi möödus kui lenneldes ja juttu jätkus veel kauemaks. Suur tänu juhendaja Merjele. Tema valvsa pilgu all valmisid kõik tööd veatult. Nii mõnigi osaleja oli meie majas esimest korda ja loodetavasti ka mitte viimast korda.

Investeerimisklubi alustas taas

13.oktoobril oli siis üle pika aja jälle investeerimis huviliste (algajad) kogunemine seltsimajas. Viimased tublid lahkusid alles kell 22.00 tehes enne Veiko tähelepaneliku pilgu all esimesed tehingud. Hea teada, et meie majja leidisd tee osalejad Harku valla igast piirkonnast, ka teistest valdadest (Saue, Kose, Tallinn), isegi teiset Eesti otsast (Pärnu). Vääna kant oli ka esindatud ühe inimesega. Suisa “rahvusvaheline” esindus. Lepiti kokku, et kindlasti koguneme veel. Teemasid, mida arutada, on küll.

Vääna Noortetuba alustab tööd ka seltsimajas esmaspäeviti

11.oktoober kokkasid noored Vääna Seltsimajas. Avastati nii mõndagi- sibul ajab nutma ja porru maitseb natuke nagu sibul ja jääsalat on populaarsem kui brokkoli jne. Kiitus tublidele värsket toidukraami armastavatele noortele.

HK Unicorn Squad Vääna seltsimaja tehnoloogia tüdrukud!

26.september alustas tehnoloogia huviliste tüdrukute huviring “HK Unicorn Squad Vääna seltsimaja” Grupis osalejate arv sai täidetud ja nüüd iga pühapäev saab teha midagi uut ja põnevat. Mis toimuma hakkab jääb tavaliselt viimase minutini saladuseks, sest iga tunniteema kastid saabuvad ainult mõni päev enne toimumist. Teame ainult seda, et sügisperioodi üldteema on LAVA. Seega kõik, mis mustade kastidega meieni jõuab, sisaldab midagi lavaga seoses. Ei õpi ainult tüdrukud vaid ka juhendajad, sest igapäeva elus puudub sisuliselt selliste teemadega kokkupuude. Igatahes väga põnev! Kahe esimese tunni teemadeks oli ANIMATSIOON JA ERIEFEKTID.Väike vihje järgmiseks – VALGUS

KOSTNAPÜHKIJA oooo….

Ilmad on juba sügiseselt külmad ja paljudes korstnates on näha juba suitsu. Viimane aeg on tuletada meelde, kas küttesüsteemid on enne külmaperioodi korda seatud, et ohutult talvele vastu minna ja hoida end ja oma lähedasi.

Reedel võttis minuga ühendust murelik korstnapühkija hr.Tambelt ja ütles, et nii mõnegi majapidamisega ei ole asjad päris korras. Kõige rohkem märkis ta seda, et korstnapühkijate ja pottseppade tehtud tööd ei ole korrektselt kantud KÜTTESÜSTEEMIDE PORTAALI. Seega palun majaomanikel ka ise seda jälgida, et peale nende maja hooldust oleksid toimingud kantud korstnapühkija poolt sinna. Info selle kohta ja ka muu vajalik info päästeameti poolt on nüüd ka minu poolt lisatud siia.

Hr. Tambelt jättis ka paberkandjal infot seltsimajja ninga lisas ka oma kontaktid, kui keegi soovib ühendust võtta ja oma mured lahendada.

Küttesüsteemide portaal
Päästeameti loodud küttesüsteemide portaal koondab edaspidi kõik pottseppade ja korstnapühkijate tehtud tööd. Küttesüsteemide portaali eesmärk on omada ülevaadet Eestis kasutusel olevatest tahkeküttesüsteemidest ning nende ohutusest, vähendada küttekolletest alguse saanud tulekahjude ja neis hukkunute arvu.
Muutunud tuleohutuse seaduse kohaselt peavad korstnapühkijad ja pottsepad alates 2021. aasta 1. märtsist kõik küttesüsteemidega seotud toimingud kandma küttesüsteemide portaali. Enne 1. märtsi tehtud remondi-, ehitus- ja hooldustöid sisestama ei pea ning nende kohta väljastatud pabertõendid kehtivad määratud tähtajani.

Küttesüsteemide portaal – https://kuttesusteem.paasteamet.ee/login. Keskkonna kasutamiseks on vajalik ID-kaart, Mobiil-ID või Smart-ID olemasolu. Veebibrauseritena soovitame kasutada Google Chrome või Mozilla Firefoxi.
Korstnapühkijaid võib veel leida aadressil:https://kuttesusteem.paasteamet.ee/public/chimney-sweeper
Mida siis korstnapühkija teeb? MTÜ Eesti Korstnapühkijate Koda on toonud oma lehel välja korstnapühkimistööde juhendi, kus on välja toodud kõik korrektse korstnapühkija ülesanded, https://www.korsten.ee/kasulik-teave/korstnapuehkija
Juhendi koostamise alus:
Käesolev korstnapühkimistööde juhend on koostatud toetudes, Eesti Vabariigi kehtivatele standarditele, õigusaktidele ja korstnapühkija kutsestandardile. Korstnapühkija töö eesmärk on tuleohutuse, säästva küttereziimi ja puhta elukeskonna tagamine küttesüsteemide õigeaegse puhastamise, hooldamise jasellealase teabe jagamise kaudu.

Eramaja väline ja sisene tuleohutuse materjal:
https://www.rescue.ee/files/2021-03/pa-eramu-koos-est.pdf…
https://www.rescue.ee/files/2021-03/pa-eramu-koos-rus.pdf… (vene keeles)

Kortermaja väline ja sisene tuleohutuse materjal:
https://www.rescue.ee/…/pa-kortermaja-koos-est.pdf…
https://www.rescue.ee/…/pa-kortermaja-koosrus.pdf… (vene keeles)
Oluline on järgida tuleohutusnõuded ka väljaspool eluruume, näiteks hoovis grillides või õues lõket tehes.

Vingugaas on ohtlik ja salakaval. Mida on vajalik vingugaasi kohta teada?
Salakaval vingugaas:https://www.rescue.ee/…/vingugaas-voldik-trykk.pdf… (eesti ja vene keeles)

https://www.pinterest.com

Lasteteater “Ma ei mängi sinuga”

“MA EI MÄNGI SINUGA”
Pühapäeval, 5.september, kell 13:00 on oodatud kõik väikesed ja suured vaatama teatrietendust “MA EI MÄNGI SINUGA”. Toimumiskoht Vääna mõisa tall-tõllakuur. Etendus kestab 40 min.
Pilet: väikesed 2.-, suured 3.-
Lugu räägib konn Krooksust, kes üritab endale mänguasjadega sõpru leida . Ise on ta kade oma asju jagama ja narrib teisi kui keegi on teissugune. Krooks lõhub ära jänes Juta mänguasja, kuna ta tahab ,et ainult temal oleksid kõige paremad mänguasjad. Millised tunded valdavad Jutat kui ta leiab oma katkise mänguasja ja kas konn Krooks saab aru kuidas ta oma sõpradega käitus , saad teada etendusest. Etendus on õpetlik .ja meeleolukas kuhu lapsed on kaasatud kaasa mõtlema.
Tegelased : Jänes Juta, Konn Krooks, Siil Joosep ja Roosa Vares Vaak
Esitajad: Lasteteater “Rõõmulill” näitlejad
Kohapeal väike pop-up kohvik!
NB! Seoses piirangutega saavad sisse alla 12-aastased piiranguteta. Vanemad peavad näitama covid-passi või kandma kogu ürituse vältel maski.

Uue tegevusaasta algus

Käes on augusti viimane päev. Suvi möödus nagu nipsti ja nüüd on aeg võtta tolm ja koristada ämblikuvõrgud, et alustada uut aktiivsemat tegevust Seltsimajas. Oleme avatud kõigile võimalustele! Ootame teid lihtsalt külla, pidulikke sündmusi tähistama ja toimuvatesse huvitegevustesse. Ootan juba põnevusega seda uut algust ja hingamist!

Tehnoloogias ainult tüdrukud ❤

HK Unicorn Squad on liikumine, mis pakub huviharidusena tehnoloogiaõpet ainult tüdrukutele. Ettevõtmine sai alguse 2018. aasta sügisel eesmärgiga äratada ja kasvatada tehnikaalast huvi tüdrukute seas läbi praktiliste ülesannete.Unicorni visioon on kasvatada huvi tehnika, robootika ja loodusteaduste vastu 7–14aastaste tüdrukute seas. Rohkem infot liikumise kohta saab aadressil https://unicornsquad.ee/unicornide-liikumine/

Sellest sügisest soovime alustada oma tüdrukute grupiga ka Väänas. Vastu võtame 6-10(12) tüdrukut vanuses 8-12 eluaastat. Unicorn huviring ei ole klassikaline huviring, mis algab septembris ja lõpeb mais, vaid 2 korda õppeaastas on 10 kursusetundi – sügisel ja kevadel. Kokkusaamised hakkavad toimuma kord nädalas (1,5–2 h) Vääna seltsimajas. Päeva ja kellaaja püüame leida ühiselt registreerunutega. Alustaks juba poolest septembrist või oktoobri algul.

Nüüd väike palve suurtele! Et kursus saaks ikka toimuma sooviksin oma meeskonda veel mõnda juhendajat, kellel oleks kirge, huvi ja pealehakkamist, et omast vabast ajast anda panus tüdrukute juhendamisele tenoloogiamaailmas. Juhendajateks võivad  olla nii õpetajad, huvijuhid, ringijuhid kui ka aktiivsed lapsevanemad. Tundide juhendamises ei ole midagi rasket. Ei pea olema tehnikaalase haridusega inimene ega omama spetsiifilisi tehnoloogiaalaseid teadmisi. Ülesanded, millega tüdrukud esimestel kursustel tegelevad, on lihtsad ja mängulised ja üles ehitatud selliselt, et neil tekiks tehnoloogiamaailma vastu huvi läbi toreda koostegutsemise.

Suured ja väikesed, võtke minuga julgesti ühendust! Ühistel tegemistel on liikumapanev jõud!

COVID-19 vaktsineerimispäevad 16. ja 17.augustil Tabasalus

Vähendamaks koroonaviiruse levikut kooliõpilaste hulgas, toimub 16. ja 17.augustil Tabasalus 12+ laste vaktsineerimine.

16.august kell 11.00-18.00 Tabasalu ühisgümnaasiumi parklas (Vahtra tänava poolsel küljel).
Vaktsineerimine toimub vaktsineerimisbussis Pfizeri või Jansseni vaktsiiniga. Janssen vaktsiin on ühedoosiline ehk vaktsineerimiseks on vaja vaid ühte süsti. Jansseni vaktsiini ei manustata alla 18-aastastele. Vaktsineerimisele pääseb elava järjekorra alusel. Kaasa palume võtta isikut tõendav dokument (ID-kaart või pass). Alla 18 aasta vanused õpilased peavad kohale tulema koos vanemaga.Vaata vaktsineerimisbussi asukohta allpool oleval kaardil.

17. augustil kell 10.00-14.00 aadressil Teenuste 2 (sissepääs Klooga mnt poolsest küljeuksest) järjekordne vaktsineerimispäev, mis on sel korral suunatud eelkõige 12–17-aastastele noortele, kuid oodatud on ka kõik teised.Vaktsineeritakse Pfizer/BioNTech (COMIRNATY) vaktsiiniga. Vaktsineerima on oodatud kõik, kes on vähemalt 12-aastased. Alla 18-aastastele saavad aegu broneerida lapsevanemad.
Vaktsineerimisele saab aja broneerida üleriigilises digiregistratuuris: www.digilugu.ee/login?redirectTo=DR_PORTAL
Palume jälgida, et vaktsineerimiskohaks oleks märgitud Tabasalu.
Vaktsineerimine on vabatahtlik. Broneeri aeg alles siis, kui oled kindlalt otsustanud, et soovid vaktsineerimist. Kaasa palume võtta isikut tõendava dokumendi (ID-kaart või pass). Alla 18 aasta vanused õpilased peavad tulema koos vanemaga.
COVID-19 haiguse vastane vaktsineerimine annab kaitse raske haigestumise eest. Mida rohkem on meie hulgas vaktsineerituid, seda kiiremini saame viirusest jagu ning saame naasta tavapärasesse elurütmi.Vaktsineerimise üldinfot vaata: www.vaktsineeri.ee Küsimuste korral palume võtta ühendust valla sotsiaal- ja tervishoiuosakonnaga tööpäevadel kell 09.00-16.00 telefonidel 600 3867, 600 3869. Vaktsineerimine toimub Harku valla sotsiaal- ja tervishoiuosakonna ning Eldred OÜ koostöös.
Vaata vaktsineerimispunkti asukohta allpool oleval kaardil.

Vääna küla päev 11.juuli 2021.a.

Tere tulemast! 11. juuli 2021
kell 12:00 – 14:30 toimub Humalas ajaloomatk.
Vääna küla päeva Vääna mõisa Tall-tõllakuuris ja selle ümbruses
kell 12:00 – 20:00.
Kell 12:00 – 16:00 – avatud VÄÄNA NOORTETOA NOORTEALA, osalus tasuta.
Kell 15:00 – 16:00 võtab “mõisaproua” külalisi mõisas vastu (mõisa ekskursioon) ja tutvustab oma häärberit (osalus piletiga, mida saab osta mõisast kohapealt).
Kell 17:00 – 18:00 – esineb Improteater IMPEERIUMI “Kujutluse võim ehk koomiliste sktešide õhtupilet 8 EUR / 5EUR.
Vääna raamatukogu on avatud ja korraldab tõllakuuri galeriis fotonäituse.
Kogu päeva vältel (alates 14.00) esitab meeleolumuusikat DJ Lenny LaVida.
Kohapeal on pop-up kohvik ja pitsat pakub Jose pitsa.
Võta kaasa sõbrad ja hea tuju!

Väänas 28.juunil toimunud KAH-alade metsaraide koosoleku protokoll

28.juuni ja 01.juuli protokollidega saab tutvuda aadressil https://www.rmk.ee/metsa-majandamine/metsamajandus/korgendatud-avaliku-huviga-alad/ettepanekud/vaana-umbrus-laane-harjumaa-28-06-2021

Vääna metsa eest seisjate aktiivgrupi kiri kogukonnale

Tere, hea Vääna kandi rahvas
Möödunud nädalal toimusid Vääna KAH-metsade (kõrgendatud avaliku huviga ehk kogukonnale oluliste kodumetsade) tuleviku teemal kaks järjestikkust kohtumist.Esmaspäeval, 28. juunil kohtusid Petsaku metsa veerel Riigimetsa Majandamise Keskuse kolm esindajat ja Vääna kogukonna liikmed (30 in). RMK Lääne-Harjumaa metsaülema sõnul temal nii suure seltskonnaga nii soliidsel moel õnnestunud kogukonna koosolekut ei ole olnudki ning samuti oli see esimene omataoline, mis lõppes aplausiga. Suured tänud teile kõigile, kes kohale tulid, asula ümbruse metsa tuleviku osas kaasa rääkisid ning ühisele kohtumisele rahumeelse, samas tulemusliku panuse andsid! Edastasime muuhulgas peamise sõnumi, et kodude ümber ja puhkemetsas ei ole lageraie mõistlik ega vastuvõetav.
Kuna Harku vallajuhtidel ei olnud võimalik volikogu istungi tõttu samast metsakoosolekust osa võtta, siis kohtusid RMK esindaja (Jürgen Kusmin), valla/volikogu esindajad (Erik Sandla, Kaido Kruusoja, Val Rajasaar, Lembe Reiman) ning kogukonna esindajad (Annely Ruusmann, Marje Aston, Aili Kuppart, Eve Ausmees, Uudo Timm, Kaidi Reinu) neljapäeval, 1. juulil Vääna Seltsimajas. Kui esimese, kogukonnaga kohtumise lõpuks ühtki otsust RMK ei langetanud, sest kohtumine valla esindajatega oli veel ees, siis teise kohtumise lõpuks võeti erinevate osapoolte seisukohad kokku ning sündisid ka otsused. 
Kokku lepiti, et Vääna KAH-alade metsade majandamine ja majandamise planeerimine hetkel peatatakse ning riigimetsa majandamise kava koostatakse 2023. aastal. Selle ettevalmistamiseks algab koostöö RMK, valla ja kogukonna esindajate vahel käesoleval sügisel. See vahepealne 1.5 aastat peaks andma selguse ka mitmes olulises teemas: – Saavad riigi poolt seadusepõhiselt määratletud KAH-ala metsade staatus ja ülesanded. Hetkel taotlevad kogukonnad üleriigiliselt KAH-alade metsade eraldamist intensiivselt majandatavatest metsadest, et säilitada inimestele nende metsade sotsiaalsed, kultuurilised ja ökoloogilised väärtused.- Jõuab lõpule Sõrve looduskaitseala moodustamine ning sh selle laiendamine osale Petsaku metsast (WA081; eraldised 9, 10, 15, 25) ning annab ette ka antud metsas tegevusi reguleeriva kaitse-eeskirja. – Jõuab lõpule vääriselupaikade hindamine ja seadmine osale Petsaku metsast (WA081 eraldised 1, 8, 9, 10 ja 25, lisaks 2 ja 3 jõeäärne serv 30 meetrit; WA080 eraldis 20 VEPi piirimuudatus), mis annab ette asukohad/piirid edaspidi mittemajandatavale metsale.
Mõlemast RMK-ga kohtumistest koostatakse ka avalikud protokollid, kus mõttevahetused ning küsimused-vastused on täpsemalt loetavad.
Aitäh, et oled olnud Vääna kandi metsa tuleviku kujundamise juures nii mõtete kui tegudega! Seda, et see pigem negatiivne teema võiks luua kogukonna kokkutoomise näol hoopis midagi positiivset, on kõlanud juba mitmest kandist ja suust. Hoiame teid omaltpoolt kursis KAH-metsade teema arengutega ning oleme avatud uutele ühisloomistele ja headele mõtetele, mida võis praegune kokkutulemine tuua.

Kaidi Reinu
– Kõige suuremat kahju pidavat tekitama head inimesed, kes ei soovi sekkuda, kui tehakse kurja. – 

Siinkohal suured tänusõnad Vääna metsa eest seisjatele, kes toetasid kogu üritust oma allkirjaga!

Sügav kummardus aktiivgrupis osalejatele, kes vedasid seda alates märtsist kuni tänaseni (ja kindlasti ka edaspidi) ning kõike omast vabast ajast, töö ja/või pereelu kõrvalt, ja loovutasid hulgaliselt unetunde!

Aitäh!Kaidi Reinu, Eve Ausmees, Marje Aston, Paavo Ala, Rait Kondor, Aili Kuppart, Helina Tamm, Age Aavasalu, Aune Lillemets


Matk Vääna Noortetoaga

27.mail, sai käidud Vääna Noortetoaga matkamas. Aitäh, et kutsusite! Mõnus oli vahelduseks kontorist välja saada ja nentida, et elan ikka ilmlõpmata kaunis paigas, Väänas. Ei saa märkimata jätta, et sellise seltskonnaga võib iga ilmaga luurele minna. Laul, naer ja väsimatu samm on iga matka alustalad. Tee peal kohatud hobune koos oma härrasmehest ratsanikuga ununes suures elevuses pildistamata.

Vääna Noortetuba tuli seltsimajale appi hoovi koristama

6.mail toimus kevadine olümpia Vääna moodi. Noored võtsid mõõtu kevadkoristus aladel-käbi korje, leia 12 oksa, riisumine ja prügi otsimine. Selgitati välja kolm parimat kevadkoristus töödes. Seltsimaja poolt oli tublidele ja hakkajatele noortele kaetud omalt pool väike suupistete laud. Noored on ikka nii tublid ja ärge tulge midagi muud rääkima.

Tänukiri Vääna kogukonnale

07.04.2021

Hea Vääna kandi ja Harku valla kogukond ning toetajad lähemalt ja kaugemalt!

Täna, 07.aprill, lõppes üks osa meie suurest tööst. 21 päeva tihedat tegutsemist, mida võib kirjeldada kui pideva ja pingutava lõpuspurdiga pikamaajooksu, aga rahulik pikamaajooks ise jäi ära, sest aega oli antud lihtsalt ulmeliselt vähe. Sellesse aega mahuvad mitmed pikad koosolekud kogukonnaga; hulga varahommikusi, hilisõhtusi ja ka nädalavahetustel toimunud veebiarutelusid aktiivgrupiga; erinevate metsateemaliste materjalide, seaduste ja planeeringute läbilugemised; paljude võõraste metsaalaste terminite (lageraie, turberaie, harvendusraie, uuendusraie, sanitaarraie, häilraie jne) selgeks mõtlemine; helistamine paljudele spetsialistidele, ametkondadele, organisatsioonidele ja ühingutele, et saada konsultatsiooni, nõu ja abi – see kõik kuulus meie viimase 21 päeva sisse lisaks igapäevasele tööle, pere- ja koolielule. Kui siia veidi nalja sisse pikeerida, siis nii mõnedki meie seast võiks mõnes keskkonnavaldkonna organisatsioonis tööd leida konsultandina, sest iseseisev õpe ja enesetäiendus sellel alal on olnud selle napi ajaga meeletu. Kõik see vaev päädis sellega, et täna saatsime adressaatidele välja meie kogukonna vastuse RMK teatisele Vääna kandi metsade raie plaanidest.

Täname teid, kes te olite meie kogukonnale toeks kogu selle aja – andsite nõu, avaldasite arvamust, toetasite hea sõnaga raskel hetkel ja lõpuks kinnitasite seda kõike oma väga olulise allkirjaga, et hoida ja kaitsta meie oma kodumetsa!

Kogusime kokku 111 ühispöördumise toetaja allkirja – seda on kaunilt palju, eriti arvestades, et Vääna külla on registreeritud hetkel kokku 264 elanikku! See on selge väljendus ja kinnitus sellest, et oleme ühtse kogukonnana vägagi olemas ja valmis seisma rasketes olukordades üksteise kõrval.

Lisaks kohalikele erinevate KAH-ala piirkondade vastustele (RMK teate said lisaks Väänale veel 28 piirkonda üle Eesti), said RMK ja riigivalitsejad täna KAH-alade ühiskirja ettepanekutega kaasamisprotsessi ja seaduse muudatustele, et koduümbruse puhkemetsi ei käsitletaks majandusmetsade ja lageraiete kontekstis. Seega on metsade eest astunud seekord korraga välja nii üksikisikud kui kogukonnad ning jõud on kokku pannud kogukonnad üle Eesti, Vääna nende hulgas.

Kuidas edasi? Selle RMK-poolse teatisega ja meie vastusega sai alguse ilmselt pikemaajalisem protsess, kuniks mõlemapoolsed kokkulepped tehtud ja rahuldavad lahendused leitud. Hoiame teid arengutega ka edaspidi kursis ja kutsume endast teada andma, kui soovite samuti aktiivselt kaasa lüüa!

Sügav kummardus meile kõigile!

Hoiame Vääna metsa!

Vääna Seltsimaja korraldab kogukonnale teisipäeval, 23.märts, kell 19.00 veebikoosoleku, kus saame kõik avaldada arvamust järgneval teemal.

RMK plaanib alustada metsatöödega Harjumaal Harku vallas Vääna ümbruse riigimetsas. Seoses sellega ootab RMK meie ettepanekuid ja seisukohta järgmistes punktides:1) kõrgendatud avaliku huviga metsaala ulatus ja paiknemine,
2) metsaalal asuvate objektide või metsaala kasutusviiside säilitamine (nt jalutamiseks ja sportimiseks kasutatavad rajad),
3) raieala väljanägemine raietööde järel (allesjäävate puude arv ja paiknemine).
4) raiealade sobitamine maastikku,
5) raietöödeks sobiv aeg (nädalapäev, kellaaeg, kuu, aasta lähema 10 aasta sees),
6) raietööde järel kasvatatava noore metsa liigilisus (kasvukohale sobilike puude liigid).

Aega meil oma arvamust avaldada on 7.aprillini.

Koosoleku link: meet.google.com/xom-sheo-dht.

Kes soovib seltsi poolt eraldi kutset, palun saata oma meiliaadress seltsi messengeri ja/või Annely Ruusmann messengeri või saata vaanaselts@gmail.com ja ma liidan teid ise koosolekuga

Tugamanni metsa orienteerumise püsirada

Seltsimajani jõudis info Mait Tõnissonilt, mis annab mõnusat tegevust meie kaunites metsades nii üksi kui perega.

“Tugamanni metsa” on üles seatud orienteerumise püsirada, kus saab enesele sobival ajal kontrollpunkte taga otsides koroonahirmuta tervist taga nõuda!

Kasutage meie kodukandi võimalusi, liikuge värskes õhus ja püsige terved nii kehalt kui vaimult!

Täpsem teave www.ton.ee ja FB sündmus: https://fb.me/e/4b7SMYMSP

Väänas Tiigi tänava uisuväljaku avamine

Täna, 20.veebruaril, avasime lõpuks ka ametlikult meie pisiskese liuvälja ja rahvast kogunes ikka paras ports. Nii vahva oli näha nii noori kui vanu jääd proovimas. Ja kohal olid ka tõelised profid, kes oma oskusi näitasid.

Hommik algas Jaanuse poolt jää puhastamisega. Seltsimajas käis usin pirukate küpsetamine ja suure potiga tee keetmine. Lõpuks vedas Jaanus kohale ka suure kõlari, et meeleolu luua. Kõik see higi, vaev ja ajakulu tasus ennast viimse piisani kui kohale tuli mõnus seltskond rõõmsaid täiskasvanuid ja lapsi.

Suur tänu teile Jaanus ja Taimar, et aitasite luua sellise mõnusa vabaaja veetmise koha! Veel kord tänud Jaanusele, et otsisid kokku paraja portsu uiske nii oma keldrist kui taaskasutuskeskustest ja lasid need korralikult ära teritada. Nüüd oli võimalus uisutada ka neil, kellel omal kodust uiske ei olnud võtta. Liuväli on kõigile soovijatele avatud ja ise teeninduslik (uisutajad peavad ise platsi lumest puhtana hoidma kui soovivad seda kasutada). Jaanus lubas edaspidi vajadusel seda veel kasta, et hoida jääd ilusana.

Vääna Seltsimaja ja Vääna Noortetoa ühisüritus

Neljapäeval, 18.veebruar, tuli meile külla Vääna Noortetuba, et koos mürtsuga võtta vastu uus Hiina kalendriaasta. Seekord siis “Pühvel”. Nagu igal korralikul peol ikka, olid ka meil olemas DJ, tantsu-tralli, sööki-jooki ja ei puudunud ka etteasted. Aitäh kõigile, kes meiega kaasalõid!

Veetlevate leedide koolitus

14.veebruaril toimus“Veetlevate leedide” koolitust. Imelise päeva jaoks imeline üritus pühendusega emade ja tütarde imelisele ja salapärasele kooslusele. Nüüd sai vist neid “imelisi” veidi palju, aga muudmoodi ei oska ma seda päeva kokku võtta. See oli võrratu vaatepilt, kuidas noored daamid koos endale kõige lähedasema usaldusisiku, EMA, kõrval ja toetusel lihvisid oma tulevaseks naiseks saamise hetkeks maneere ja käitumist. Mis seal salata, eks ka meie, kes me oleme juba (aga ainult veidi) vanemas eas daamid, saime nii mõnegi näpunäite kuidas ennast edaspidises avalikus seltskonnas paremini tunda. Juhendaja proua Maimu Hint, oma küpselt kauni hoiaku ja olemusega, käe all möödusid need paar tundi nagu lenneldes. Lõpuks said kõik aru, et seda aega oli siiski liiga vähe ja küsimusi on rohkem kui ühte koolitusse ära mahuks, seega jätkame nende kogunemistega kui olukord vähegi lubab. Aga edaspidised kogunemised on juba lastele ja täiskasvanutele eraldi, sest mõnesid teemasid tuleb rääkida vastavalt eale.

Sõbrale kommilillede meisterdamine

Laupäeval, 13.veebruaril, tulid kokku lilleilu ja magusasõbrad kommilille töötuppa.

Algajate investeerimishuviliste 2.grupi kogunemine

11.veebruari õhtul sai kokku algajate investeerijate 2.grupp seltsimajas. Õhtu venis küll pikaks, aga infot oli ka palju. Tänud tulijatele kannatliku meele eest! Kes ei saanud tulla, tervislikel või muul põhjusel, liituvad lihtsalt järgmine kord. Lisaks sai loodud ka fb grupp “Vääna Seltsimaja investeerimine”. Selles grupis saab kokku leppida järgmised kohtumised, jagada infot ja küsida küsimusi, jne.

Sõbrapäeva kaartide valmistamine

11.veebruaril valmisid kaardid parimale sõbrale. Aitäh, väikesed kunstnikud, kes te leidsite mahti meie majast läbi astuda!

Investeerimishuviliste kogunemine seltsimajas

Selle nädala kolmapäeval ja neljapäeval (03. ja 04.veebruar 2021.a) toimus kaks asjalikku koosviibimist investeerimishuvilistele. Kolmapäeval edasijõudnutele ja neljapäeval algajatele. Edasijõudnud tutvustasid enda seniseid saavutusi investeerimisvallas ja jagasid oma arvamusi ja kogemusi. Algajatele tegi Veiko Estam lühikese sissejuhatuse investeerimismaailma ja sai kokku lepitud, et edaspidistel kogunemistel võetakse erinevad investeerimisvõimalused lähemalt ette.Loodetavasti said kõik osalejad ka midagi uut teada või leidsid kinnitust oma senistele teadmistele. Oluliseim meie jaoks on see kui mõni osalejatest sai innustust teha oma esimene samm selles valdkonnas ja edaspidistel kogunemistel saavad kogenenumad olla oma nõu ja jõuga abiks neile, et edasi minna. Järgmised kogunemised lepime kokku jooksvalt ja anname sellest Fb kaudu osalistele ka teada.

Vallaelanike rahulolu uuring

Rõõm on teada, et meie valla rahvas on endiselt leidnud tee Vääna Seltsimajja! Harku vallavalitsuse tellimusel läbi viidud rahulolu uuringus on toodud välja, et küla- majadest on enim külastatud endiselt Vääna seltsimaja. See on suur au ja motiveerib veel enam pingutama. Loodetavasti, peale kõigi piirangute lõppu, kohtume teiega jälle!

Vabaõhu liuvälja rajamine

Praeguseks hetkeks on kõik kodused jõulu- ja uus aasta üritused läbi saanud ja nii mõnigi on andnud lubaduse uuel aastal ennast rohkem liigutada või pidusöökidega omandatud ümarvormi välja vahetada millegi mõistlikuma vastu. Osadel mudilasel on peale pikka koolivaheaega nutiseadme taga istu- misest silmad punased ja põsed kaamed ja lastevanemate soov, et nad ometi rohkem õues oleks. Hetke nukrast olukorrast tingitult ei ole võimalik siseruumides liikumistreeninguid läbi viia, seega tuli Vääna Seltsimajal, Jaanus Härmsi eestvedamisel, mõte rajada vabaõhu liuväli. Seda üritust soosib ka ilmataat, kes andnud rohkelt lund ja veidi ka miinuskraade. Mõnus koht kodu lähedal kus saaks ennast värskes õhus liigutada nii suur kui väike, teha hoog-said piruette või maha pidada väiksemat sorti hokiturniir, mida hing veel tahta võiks!

Liuväli rajatakse Väänasse Tiigi tn korrusmajade vahele, mis ei jää kaugele ka Vääna Mõisakoolist ja saab avatud olema kõigile soovijatele.

Töödega alustati 13.jaanuaril ja loodetavasti, kui külma piisavalt annab, saab see ka kiirelt kasutusvalmis.

Anname koheselt teada kui liuväli on avatud!

Jõulupuude põletamine

02. jaanuar 2021.a oli üks kõle ja pime päev. Küll uue aasta algus, aga lume puudus tegi nii mõnelgi meele nukraks. Et uus aasta ikka algaks valgemalt ja helgemalt, otsustas Vääna Seltsimaja, Jaanus Härms eestvedamisel, korraldada jõulukuuskede ja okste põletamise. Selleks kogus Jaanus kuused ja oksad kokku ja viis need seltsi-maja taha lõkkeplatsile. Lõke sai võimas ja valgust ning soojust andis ohtralt. Lõke süüdati koos heade soovidega ja nii jõudiski juba järgmine päev meieni kohev lumevaip, mida pole nähtud juba väga pikka aega.